AUSTRIA

AUTOKAR

WIEDEŃ

SCHONBRUNN • PAŁAC HABSBURGÓW • RING • STARÓWKA • KAHLENBERG • CENTRUM MIASTA

WIEDEŃ

Wiedeń – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Według danych ze I 2010 liczba ludności miasta wynosi 1 698 957 osób (1. miejsce w Austrii), natomiast powierzchnia – 414,89 km² (również 1. miejsce w Austrii). Wiedeń oficjalnie podzielony jest na 23 dzielnice. Obszar metropolitalny Wiednia liczy, według danych z 2007 ok. 2,3 mln mieszkańców. Wiedeń jest znaczącym ośrodkiem kultury europejskiej. Oprócz licznych muzeów, teatrów i galerii sztuki, znajduje się tu gmach opery z 1861 roku, i klasycystyczny budynek Filharmonii z 1842 roku.

Najważniejszym i najatrakcyjniejszym obiektem zabytkowym w Wiedniu jest Hofburg – dawna siedziba rodu Habsburgów, mająca juz około 700 lat. Z jego pierwotnego projektu została zaledwie kaplica, a inne części pałacu zostały wiele razy przebudowane. Obiekt  jest imponujący, a jego powierzchnia przekracza 240 tysięcy m2. Posiada on aż 19 dziedzińców, 50 klatek schodowych, 2600 pokoi oraz muzeów, kaplic, ogrodów, bibliotek i innych pomieszczeń. Wiekszość pozostałych zabytków mieści się na tradycyjnym Starym Mieście, które jest uznawane za najpiękniejsze w Europie. Poza wspomnianym już barokowym Hofburgiem znajduje się tu średniowieczna katedra św Stefana oraz wiele XIX-wiecznych domów, w tym gmach Opery Narodowej i Muzeum Sztuki. Na Starówce znajduje się też słynna kolumna Świętej Trójcy na pamiątkę epidemii dżumy oraz kompleks kulturalny Museums Quartier.  Na szczególną uwagę zasługuje katedra ze 137- metrową wieżą, która stanowi zarówno punkt orientacyjny miasta, jak i platformę widokową na panoramę Wiednia.

Dzień 1.

Spotkanie z przewodnikiem miejskim na Schwedenplatz ok 13.oo  i komentowany objazd miasta reprezentacyjną aleją Ring, która powstała w miejscu murów obronnych miasta. Tutaj znajdują się najsłynniejsze budowle miasta: dwa największe muzea: Historii Sztuki KHM i Historii Natury NHM, Parlament, Ratusz Kościół Wotywny, Muzeum Sztuki Użytkowej MAK, Park Miejski ze słynnym „złotym Straussem” (foto-stop pod pomnikiem oraz krótki spacer po parku, Kursalon, zegar kwiatowy). Karlsplatz: ze słynnym Towarzystwem Muzycznym gdzie odbywa się Koncert Noworoczny, kościół Karola Boromeusza, Pawilony Otto Wagenra, budynek Secesji. Przejazd do Hundertwasserhaus – najczęściej fotografowanego domu mieszkalnego miasta tzw. „bajkowego domu”. Następnie przejazd obok dwóch wież przeciwlotniczych wzniesionych do obrony miasta w czasie II Wojny Światowej. Kolejnym punktem programu piękny pałac Belweder i imponująca panorama rozciągająca się z ogrodów pałacowych, które opadają kaskadami w kierunku starówki. Na zakończenie spacer najsłynniejszymi ulicami i placami przez starówkę: Albertina, cesarska rezydencja Hofburg, słynny Kohlmarkt, plac Graben z Kolumną Morową, Katedra św. Szczepana, Kościół Zakonu Krzyżackiego i Dom Mozarta. Zwiedzanie Opery lub Kryp Cesarskich.

Dzień 2.

W godzinach porannych czas wolny a następnie przejazd do ogrodów letniej rezydencji cesarskiej Schönbrunn.
Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie wnętrz letniej cesarskiej rezydencji (godzinna trasa Grand obejmująca 40 komnat). Następnie przejazd do centrum i zwiedzanie Trójkąta Bermudzkiego, Dawnego Getta żydowskiego oraz Dzielnicy Greckiej. Przejazd do największej dzielnicy Wiednia – Donaustadt gdzie plaża Copa Kagrana w letnie popołudnia i wieczory przyciąga mieszkańców i turystów a romantyczne starorzecze Dunaju – Alte Donau to miejsce gdzie znajdują się urocze restauracje nad wodą i doskonale utrzymane miejskie plaże. Tutaj poznamy kompleks budynków ONZ i zaskakujący formą kościół: „Donaucity Kirche”. Na zakończenie zobaczymy z tarasu widokowego najwyższego obiektu Austrii – Wieży Dunajskiej imponującą panoramę miasta (obrotowa restauracja) i przejedziemy na Prater. Tutaj alternatywnie jest możliwość spacerowania, skorzystania z karuzel, odwiedzenia wiedeńskiego salonu Madamme Tussand (figury znanych postaci) lub przejażdżki słynnym „Wielkim Kołem” Riesenrad (ceny od 8 euro).

Dzień 3.

Przejazd do Kahlenberg. Spotkanie z polskim księdzem.
Na powrocie obiad we własnym zakresie na terenie Czech (zabrać korony ok. 200 kc).

UWAGA!

Wyjazd o godzinie 5:00 z Dworca Nadodrze PKP. Zbiórka przed wejściem głównym.

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Dworzec Nadodrze

ładowanie mapy - proszę czekać...

Dworzec Nadodrze 51.125344, 17.032499

WSZYSTKIE MIEJSCA SPRZEDANE

JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY OTRZYMANIEM INFORMACJI, GDY ZWOLNI SIĘ MIEJSCE LUB ZORGANIZUJEMY TEN WYJAZD W PRZYSZŁOŚCI WYPEŁNIJ FORMULARZ

NOTKA PRAWNA: Dokładamy wszelkich starań, aby informacje zawarte na tej stronie były kompletne, prawdziwe oraz aktualne. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych na tej stronie materiałach i tekstach ponieważ mogą one być wprowadzane na podstawie informacji pozyskanych od osób trzecich. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do poprawiania oraz aktualizowania zawartych na tej stronie informacji. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości skontaktuj się z nami.